Kad stojite pred jednim impresivnim umetničkim delom, onda su vam misli obično upućene na njegovo značenje. A značenja su najčešće tajnovita.
Tako je i ovih prolećnih dana u dvorištu porodične kuće familije Alečković u Ofenbahu ( Frankurt na Majni) , u kojem je umetnica Spomenka Alečković, u okviru tradicionalnog Bijenala, izložila skulpture i svoja slikarska dela.
U neobičnom prostoru, prirodnom ambijentu dvorišta, postavljene su ženske skulpture u skoro prirodnoj, ljudskoj veličini – žene u belom.Iz svake od njih odzvanja jauk. Tuga u belom.Publika ćuti pred ovakvim delom. Naslućuje tugu u delu umetnice, motiv, možda i značenje. Dvoržakova muzika pojačava doživljaj. I, utisak je snažan posle prijema ovakvog umetnićkog dela.
Pažnju ljubitelja slikarstva izazvala su i slikarska dela Spomenke Alečković – nekolikoekspresivnihplatna, takodjeneobičnogizraza – sanedostajućimdelomusredini. „ Tojedeootadžbinekojiminedostaje“ – otkrivanamumetnicakoja, inače, izlažeidizajnira širomsvetaikojajeuumetničkimkrugovimapoznatakaoautorkojiruši , stvara, rušiiponovostvara. Toje, ipak, tajnakojaostajeuumetnikovojdušikaoenergijakojapokrećeimenjasvet. Makar u glavama onih koji umetnost žive.
Deo izložbenog prostora bio je oplemenjen i umetničkim fotografijama različitih formata mlade studentice Likovne akademije u Sarajevu i Marburgu – Sanje Alečković.
Inače, sve galerijske prostore u vreme trajanja Bijenala, a bilo ih je pedesetak, posetio je gradonačelnik Ofenbaha Horst Šnajder. Za učesnike ove,svojevrsne umetničke kolonije, bio je organizovan i zajednički prijem u gradskom muzeju .
D.V.Madžar