U Generalnom konzulatu Republike Srbije u Salcburgru upriličen je prijem povodom Dana državnosti, 15. februara, kada je donešen prvi Ustav, poznatiji kao Sretenjski. Generalni konzul Vladimir Novaković goste je čekao na ulazu u konzulat, koji se nalazi u ulici Salmozer Hauprštrase 99 u Mocartovog gradu.
Generalni konzul Vladmir Novaković je posle intoniranja srpske himne „Bože pravde“, prisutne podsetio zašto je 1804. godina odnosno Sretenje važno za našu zemlju . Tada je donešen prvi srpski Ustav, koji ima nemerljiv vrednost u našoj istoriji istakao je Novaković. On je dodao da je ove godine i desetogodišnjica progona Srba sa Kosova i Metohije, koji su 17. marta 2004. godine pred najezdom podivljalih Albanaca spašavali živote i napustili vekovna ognjšta i svoje kuće. Naglasio je da je ovo godina u kojoj se navršava 100 godina od izbijanja Prvog svetskog rata, sa nadom da se Sarajvski atentat ne može svrstati u glavne razloge njegovog izbijanja
Čini se da odavno nije došao toliki broj zvanica, iako je bio radni dan. Brojni gosti stigli su iz samog grada Salcburga, među kojima između ostalih zamenik gradonačelnika, predsednik gradske Skupštine, policijskog i kulturnog sektora, Marko Jestratijević kandidat Socilajdemokratske partije na lokalnim izborima 9. marta, Radničke komore Salcburga i brojnih drugih institucija.
Nisu izostali ni predstavnici naše crkve, udruženja, klubova, privrednika…Između ostalog Iz Linca su došli sveštenik Ljubisav Adžić, umesto protjereja Dragana Mićića, kao i predsednik Zajednice srpskih klubova Gornje Austrije, Neđo Nikolić. Iz Inzbruka predstavnici Srpske pravoslavne Omladine SPO(J)I, kao i sveštenik parohije u Kufštajnu Aleksandar Stolić. Bio je tu i Gojko Ostojić sveštenik hrama u Salfeldenu. Ispred kluba Knez Lazar iz Gmundena Dragiša Vadiljević, predstavnici srpskih udruženja iz Salcburga SKSZ i Opanak…
Zanimljivo je da je još 1930 godine Srbija odnosno tadašnja Kraljevina Jugoslavija imala konzula u Salcburgu. Gosti su na prijemu imali mogućnost da vide ukaz, napisan na ćirilici, u kojem je pomenute godine Kralj Aleksandar I imenovao gospodina Aleksandara Roberta Milana za počasnog konzula Kraljevine Jugoslavije u Mocarovom gradu.
Prijem u našem konzulatu je bila i prilika da se promoviše i dao naših proizvoda. Uz tradicionalna jela poput pita, svinjskog pečenja, ćevapa, gosti su uživali u nekoliko vrsta vina iz Srbija. Zahvaljujući angažovanju predstavnika Udruženja privrednika Tirola Saiupt na čelu sa Aleksandrom Mihailovićem gosti su su mogli da probaju vina čuvenoig Navipa iz Kruševca.